II edycja Olimpiady Statystycznej

W tegorocznych zmaganiach udział wzięło blisko 2 600 uczniów z ponad 300 szkół ponad­gimnazjalnych z całej Polski.

W zawodach szkolnych 1 grudnia 2017 roku wzięło udział 9 uczniów klasy IIId I LO w Mławie.

Do I etapu zawodów centralnych (28.02.2018r Urząd Statystyczny w Warszawie) zakwalifikowało się 70 uczniów z całej Polski. Województwo mazowieckie reprezentowało 6 uczniów z:

• I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie
  • II Liceum Ogólnokształcącego z oddziałami dwujęzycznymi im. Stefana Batorego w Warszawie,
  • LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry w Warszawie,
  • XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie,
  • Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim.
    Do II etapu zawodów centralnych, które odbyły się 13.03.2018 r. w GUS w Warszawie zakwalifikowało się 30 uczniów z całej Polski. Województwo mazowieckie reprezento­wali: Adam Rakowski uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, który zajął 16 miejsce w klasyfikacji oraz uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie - 28 miejsce.

Galę wręczenia nagród rozpoczął pan dr Dominik Rozkrut, Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu gości m.in.

• Maciej Kopeć - Wiceminister Edukacji Narodowej,
  • Ewa Waszkiewicz - Dyrektor NBP Oddziału Okręgowego w Warszawie,
  • prof. zw. dr hab. Czesław Domański - Prezes Polskiego Towarzystwa Statystycznego,
  • przedstawiciele Stowarzyszenia Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL,
  • nauczyciele i opiekunowie olimpijczyków.
    Olimpiada statystyczna jest olimpiadą tematyczną. Jej celem jest upowszechnianie wiedzy i rozwijanie umiejętności z zakresu matematyki i statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych oraz stymulowanie aktywności w zakresie kompetencji interpersonalnych młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.