Szalone nożyczki

„Scherenschnitt oder der Mörder sind Sie”

W cyklu corocznych spotkań z kulturą niemiecką, także i w tym roku młodzież naszej szkoły wystawiła sztukę w j. niemieckim pt. „Scherenschnitt oder der Mörder sind Sie” czyli „Szalone nożyczki”.

W przedstawieniu wzięli udział uczniowie klas II c i II d: Maciek Cęcelewski (Rainer Zufall - fryzjer), Klaudia Jakim (Katharina Warum - fryzjerka), Agata Jeżewska (Nelly Rauchkatze - klientka salonu fryzjerskiego ), Konrad Nadratowski (Hans Hai – klient salonu fryzjerskiego), Daniel Giełdowski (Rudolf Nicht – komisarz), Magda Kucman, Patrycja Stasiak i Paweł Stempliński – osoby z widowni i Julka Drupiewska – narratorka i sufler. Swoim zaangażowaniem wspomogli nas także: Marysia Żmijewska – sterowała reakcjami widowni pokazując szyldy z napisami: Lachen, Aufstehen, Bravo oraz osoby odpowiedzialne za przygotowanie dekoracji: Michasia Wichrowska, Monika Gosik, Klaudia Maciejczuk, Emila Moszczyńska, Kasia Nachtygal i Ola Pawlikowska.
O oprawę muzyczną zadbał Tomek Ronkiewicz, oraz Agnieszka Grabowska i Małgosia Pokropska, które wykonały piosenkę Marleny Dietrich pt. „Ich habe die Liebe gesehen”.

Akcja sztuki dzieje się w salonie fryzjerskim „Szalone nożyczki”, który mieści się w kamienicy należącej do bogatej i sławnej pianistki. Kobieta zostaje zamordowana we własnym mieszkaniu, a podejrzanymi są osoby przebywające tego dnia w salonie. Jak się okazuje każda z nich miała motyw, aby zamordować artystkę.
Do akcji wkracza komisarz (będący wcześniej klientem), który przy pomocy publiczności próbuje rozwiązać tę sprawę i znaleźć mordercę. Osoby przebywające w salonie odtwarzają swoje zachowanie i rekonstruują wydarzenia. Ponieważ wszyscy mają coś do ukrycia, zatajają pewne fakty. I tu pomocna okazuje się publiczność, która bardzo uważnie śledziła zachowanie naszych bohaterów. To publiczność wskazuje mordercę, któremu nie udaje się ujść bezkarnie.

W zakończeniu sztuki komisarz wypowiada słowa, będące przesłaniem do widzów: „ Und Sie, seien Sie vorsichtig, wenn Sie Aussagen über andere Menschen machen!” („Nie osądzajcie Państwo innych osób zbyt pochopnie, wydając o nich opinie”)

Sztuka jest pełna humoru sytuacyjnego i słownego.

Gratulujemy wszystkim wykonawcom, którzy nie tylko wykazali się bardzo dobrą znajomością j. niemieckiego, lecz także zaprezentowali umiejętności aktorskie.

Edyta Dobiesz-Jąderko
Danuta Poddębniak