Young Europeans Award

Grupa młodzieży I LO w Mławie w roku szkolnym 2017/2018 wzięła udział w projekcie „Young Europeans Award”. Jest to trójnarodowy polsko-niemiecko-francuski konkurs dla młodzieży, organizowany w ramach współpracy państw Trójkąta Weimarskiego, pod patronatem ministra spraw zagranicznych.

Celem konkursu jest promowanie dialogu i wymiany młodzieży z trzech obszarów kulturowych Trójkąta Weimarskiego. Dodatkowo do udziału w konkursie zapraszane jest jedno państwo spoza Unii Europejskiej, które pełni rolę gościa honorowego. W tej edycji było to Zjednoczone Królestwo.

Uczniowie I LO współpracowali z grupą młodzieży z Francji (Lycee Montmajour w Arles) i z Niemiec (Paul-Pfinzing-Gymnasium w Hersbruck). Projekt realizowany był w języku niemieckim.

Tematem drugiej edycji projektu w roku szkolnym 2017/2018 było pytanie: „To be or not to be a European?”

Pracując nad projektem młodzież prowadziła wspólnego bloga, zaprezentowała kulturowe osobliwości swoich krajów w myśl zasady „zjednoczeni w różnorodności” oraz analizowała podobieństwa i różnice między swoimi krajami. Uczniowie zaprojektowali także logo projektu, nakreślili wizję przyszłości Unii Europejskiej oraz rolę młodego pokolenia w jej kształtowaniu i rozwoju.

Mimo, iż nie dostaliśmy nagrody głównej, nasz projekt został dostrzeżony przez jury konkursowe za kreatywne ujęcie tematu oraz zastosowanie różnorodnych form jego realizacji (WWW.voicethread.com, WWW.deutschetwinning.blogspot.com, WWW.padlet.com, WWW.spaaze.com, WWW.etwinning.net) i zakwalifikowany do ostatniej fazy konkursu.

(„The international jury, led by the German film director, Volker Schlöndorff, appreciated your project especially because of your creative way to approach the subject and the varied forms of its realization.” Anna Fudala, Schulischer und außerschulischer Austausch/ Projektbeauftragte Young Europeans Award (YEA), Deutsch-Französisches Jugendwerk, Berlin)

Najwięcej satysfakcji dostarczyła uczniom współpraca z młodzieżą z Arles i Hersbruck, dzięki której mogli poznać swoich partnerów, rozwinąć kompetencje językowe oraz pogłębić wiedzę na temat Unii Europejskiej.

Uczestnicy projektu:

Konstancja Chyl (klasa II b)
Monika Majran (klasa II b)
Kasia Orkwiszewska (klasa II b)
Wiktoria Wojtyra (klasa II b)
Wiktoria Pawelska (klasa II d)
Patrycja Kuchar (klasa II e)
Piotr Sekuła (klasa I c)

opiekun projektu: Edyta Dobiesz-Jąderko