Edukacyjny projekt internetowy e-Twinning

„Das Leben bei uns und bei euch”

Pomysł realizacji edukacyjnego projektu internetowego e-Twinning powstał w wyniku poszukiwań nowych, aktywizujących metod nauczania języka niemieckiego, takich form i metod pracy, które uzmysłowiłyby uczniom rangę języka niemieckiego w Europie i na świecie.
Platforma e-Twinning, promująca współpracę szkół w Europie, daje młodzieży możliwość komunikowania się, dzielenia się pomysłami i wymiany doświadczeń.
Projekt „Das Leben bei uns und bei euch” realizowany jest ze szkołą średnią ze Szwecji (Norrköping) i Słowacji (Komarno), a nasze partnerstwo zaplanowane na rok szkolny 2013/2014.
Zadaniem uczniów jest wymiana informacji na temat życia w Polsce, Szwecji i Słowacji.

Tematy objęte projektem to:

• grudzień: prezentacja państw, przedstawienie się
  • styczeń: prezentacja miast rodzinnych, szkół, utworzenie gazetki ściennej
  • luty: rodzina, podsumowanie dotychczasowej współpracy
  • marzec: żywienie, nawyki żywieniowe, dania narodowe
  • kwiecień: tradycje świąteczne (Wielkanoc)
  • maj: święta szkolne (bal maturalny, zakończenie roku szkolnego), aktualizacja gazetki ściennej
  • czerwiec: ocena projektu, relacje uczniów

Propozycja realizacji projektu skierowana była do wszystkich uczniów uczących się języka niemieckiego w naszej szkole. Ostatecznie ustaliła się liczba 39 pracujących nad projektem uczniów.

klasa Ib – Ania Bedra, Patrycja Jabłonowska, Kuba Jabłonowski, Ola Kamińska, Karol Kolos, Paweł Kołakowski, Paulina Kopka, Michał Kowalski, Kacper Kruszyński, Adam Kulaszewski, Mikołaj Maliński, Adam Nehring, Filip Rogoziński, Karolina Sęczkowska, Dominika Tuszyńska, Justyna Węgrzyn, Sławek Zaraziński

klasa Id – Wiktoria Bogucka, Mateusz Chyliński, Ania Kłosowska, Klaudia Makieła, Martyna Makieła, Marta Oleksiak, Ola Radziszewska, Paulina Szechalewicz, Vanessa Wicher,

klasa If – Kaja Jabłonowska

klasa IIc – Zuzia Grzywacz, Krzyś Ludwiczak, Mateusz Maćkowski, Bartek Majewski, Patrycja Nowakowska

klasa IIf – Julka Arent, Karolina Burakowska, Ola Kamińska, Julka Kołomańska, Kinga Kuligowska, Ola Ostrowska

klasa IIIb – Klaudia Stefańska

Wśród nich są nie tylko osoby uzdolnione językowo, lecz także odpowiedzialni za techniczną stronę projektu. Platforma e-Twinning daje bardzo duże możliwości tworzenia różnych dokumentów: zapisywanie informacji (strona Wiki), obrazów, forum dyskusyjne, blog, Web content oraz chat.
Zaplanowane jest także zastosowanie nowatorskich aplikacji internetowych: Padlet (dołączanie do prezentacji tekstu, zdjęć, grafiki oraz plików wideo), Glogster (tworzenie plakatów interaktywnych) oraz VoiceThread (nagrywanie głosu).

Projekt internetowy ma na celu zaktywizowanie uczniów, motywowanie ich do ciągłego rozwoju oraz rozwijanie zainteresowań.

Mamy nadzieję, że zaproszenie uczniów do projektu zaowocuje pogłębieniem znajomości języka niemieckiego, nowymi znajomościami, ale także wzmocni poczucie własności oraz odpowiedzialności, poprawi samoocenę uczniów, sprawi, że poczują się ważni, że poczują się częścią społeczeństwa europejskiego.

opiekunowie:

Edyta Dobiesz-Jąderko, Danuta Poddębniak, Katarzyna Kołodziejska